EWA PAZYNA

EWA PAZYNA rysowniczka, graficzka i ilustratorka, autorka bajek onirycznych zebranych w tomie "Bajkobujanie".


Studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1993 stała współpraca ilustratorska z autorami oraz wydawnictwami publikacji archeologicznych w kraju i za granicą.
Równolegle powstają finezyjne rysunki, portretujące pełen pogody i harmonii świat wewnętrzny autorki.

Udział w wystawach zbiorowych, m. in. w ekspozycjach "Współczesnej Polskiej Sztuki Książki" oraz wystawie ilustracji dla dzieci "Pro Bolonia".
Dwadzieścia trzy wystawy indywidualne.
Od 2004 r. w Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 2006-2013 współpraca z galerią ilustratorską w Beverly Hills "StudioMagicArt".

Prace w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Kanadzie i USA.


wystawy zbiorowe

1990  galeria U Sąsiadów, Olsztyn

1998, 2000 "Współczesna Polska Sztuka Książki", galeria Domu Artysty Plastyka, Warszawa

2001 galeria Art Novum, Warszawa

2002 Pro Bolonia, galeria Lufcik, Warszawa

2006 galeria hotelu Best Western Mazurkas, Ożarów Mazowiecki

2011  "Prezentacje 2011", Oranżeria, Radzyń Podlaski

2014  Triennale sztuki, Pałac Potockich, Radzyń Podlaski

2014 "Sztuka na prezent", Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, Warszawa

 

wystawy indywidualne

1998 Klub Kultury Gminy Warszawa Centrum

1999, 2004 galeria Art Novum, Warszawa

2000 galeria Brama, Warszawa

2000 Klub Lekarza, Warszawa

2004 Klub jazzowy Helicon, Warszawa

2006 Taras Sztuki, Warszawa

2007, 2014 Oranżeria, Radzyń Podlaski

2008 galeria Abakus, Warszawa

2008 galeria Delfiny Krasickiej, Warszawa

2009, 2010, 2012 galeria Sztukarnia, Warszawa

2011 galeria Brzozowa, Warszawa

2013 Stara Prochownia, Warszawa

2013 Dom Kultury Zacisze, Warszawa

2014 galeria "II Piętro", Lubartów

2014 biblioteka Centrum Kultury, Lublin

2014 galeria "Po schodach", Lublin

2016 galeria Stary Ratusz WBP, Olsztyn

2017 galeria Kozienickiego Domu Kultury, http://kozienice24.pl/nowosci,top,1,1,_zdjecia_bajkowa_podroz_do_swiat,4631.html

2017 galeria Stary Ratusz WBP, Olsztyn, http://www.wbp.olsztyn.pl/wystawy/2017/170602.html


 

RECENZJE


Ewa Pazyna jest autentycznym talentem ilustratorskim. Prace, najczęściej czarno-białe, budzą szacunek precyzją i pewnością w operowaniu piórkiem. Nie są to, tak dziś powszechne konturowe i syntetycznie ilustracyjne rysunki, lecz pełne barokowego przepychu i secesyjnej ornamentyki wyrafinowane kompozycje z plam, kresek, linii, półcieni, półtonów i detali, budujących kolejne plany i epizody. Podziwiam w jej rysunkach ogromne bogactwo faktur i wielkie wyczucie w ich zestawianiu. Każda praca jest niepowtarzalnym, unikatowym dziełem, które cechuje wyjątkowa staranność i dyscyplina twórcza.

Krzysztof Dzienkiewicz artysta plastyk, malarz i pedagog

 

Do odbioru prac Ewy potrzebna jest wnikliwa obserwacja. Wymagają one od odbiorcy poświęcenia im czasu, tak jak wymagały go od autorki. Są prowokacją dla pobieżnych obserwatorów, skrywając w sobie wielopłaszczyznowość stwarzanych światów, dramat rozgrywających się w ukryciu akcji. Natomiast próba wykorzystania ich jako ilustracji zakończy się raczej fiaskiem, gdyż opowieści powstaje tyle, ilu jest interpretatorów i wszystko ponownie ukrywa się za zasłoną dekoracji. Tajemnica tych prac pozostaje własnością artystki.

Monika Żylińska artysta plastyk, ilustratorka

 

Ewa portretuje rzeczywistość wewnętrzną wolną od wszechobecnego zgiełku codzienności, skupiając się na tym co niewidoczne dla oka. Urzeka jej sposób widzenia świata ? osobistego świata ? fantastycznego i fascynującego, kreowanego wrażliwą i precyzyjną kreską. Autorka używa tuszu, piórka, rapitografu. Jest to warsztat nieskomplikowany, lecz w jej wykonaniu doprowadzony do perfekcji. Używając tak ?ascetycznej? techniki uzyskuje doskonałe efekty plastyczne.

Tatiana Pytkowska artysta plastyk, malarka

 

Wyobraźnia, wrażliwość i maestria twórcza. Niezwykłe przestrzenie wypełnione dziwnymi stworkami, postacie, przedmioty i kształty oraz zatrzymane w kadrze opowieści; jakieś znajome, wywołujące skojarzenia, przypominające zasłyszane lub przeczytane w dzieciństwie baśnie. Rodzą się w snach by zmienić się w rysunkach w archetypiczne zbiory znaków, symboli, niedokończonych narracji oraz pozornie porwanych wątków. Czasem budzą niepokój, czasem uśmiech  zawsze zmuszają do zatrzymania i refleksji pobudzona fantazja ulatuje, coś sobie przypomina, coś, jakby, kojarzy, poznaje... Rysunki Ewy ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

Janusz Opaska historyk architektury

 

... jest dla mnie w tych rysunkach coś groźnego i smutnego, bo to wszystko nie do dotknięcia, takie odrobinę nieobecne, choć mocno zarysowane kształtem, z półsnu. i ruch jest też powolniejszy niż w znanym mi świecie, czas nie pędzi tak szybko, wszystko dzieje się w rytmie, który jakby zwolnił. i w tym zwolnieniu dopiero widać szczegóły. atom po atomie, kreska po kresce, zawsze przynajmniej kilka opowieści w jednej i do mnie należy "przypadkowy" wybór najważniejszego dziania się. i wtedy okazuje się, że w tym świecie, w którym chłód pozornie spowolnił rzeczywistość, tętni życie i woła do tego, co dziejąc się ciągle  mija. Lubię to uczucie, choć czasem zostawia mnie zupełnie obnażonego, bez pancerza dorosłości. i nakazuje tęsknić.

Michał Zarzycki dziennikarz radiowy

 

Artystce wydają się obce dylematy, rozterki i niepokoje egzystencjalne typowe dla współczesnych utworów. Pociąga ja sama gra elementów plastycznych, z których buduje swoje wyważone, spokojne kompozycje: rozmowa czerni i bieli, rytm kresek, abstrakcyjne odniesienia elementów graficznych  punktów, kropek, linii, ornamentów i rysunkowych detali. Są w nich stylizowane postacie świata roślin i zwierząt, budujące baśniowy (choć nie naiwnie dziecinny) świat i klimat tych rysunków, w których nie brak finezyjnego, graficznego żartu. Uderza precyzja tych prac i ich plastyczna kultura, także wystrzeganie się powierzchowności. Jest wielce prawdopodobne, że artystka poddana akademickiemu szkoleniu, utraciłaby wrażliwość na to "coś", co powoduje, że na wystawie trzeba się zatrzymać przed jej przyciągającymi uwagę kompozycjami.

Jacek Lilpop artysta plastyk, malarz